Az 1956-os forradalom ünnepe (október 23.)
https://nemzetiunnep.lap.hu/
Nemzeti ünnepnemzetiunnep.lap.hu/9-99hu17306529672006-09-10 20:46:362006-10-04 16:13:192024-11-03 17:56:07pSychAnemzetiunnep@lap.hupSychAnemzetiunnep@lap.hupSychAnemzetiunnep@lap.huCentral Médiacsoport Zrt.http://centralmediacsoport.hu/centralmediacsoport@centralmediacsoport.hu2006Irodalmi művek:
Linkek a témában:
Az 1956-os forradalom és szabadságharc
1953-ra a magyar gazdaságban súlyos zavarok léptek fel. A tervezett 50%-os emelkedés helyett a lakosság életszínvonala csökkent, a félelem és kiábrándulás légköre uralkodott el az országban. Meghalt Sztálin, ezek után a szovjet vezetés helyreállította diplomáciai kapcsolatait, belpolitikai enyhülést következett be.
Az MTI 56-os emlékoldala
A nemzeti hírügynökség archívumából az adott nap legfontosabb eseményeiről szóló tudósításokat emeltük ki, de idézünk olyan anyagokból is, amelyek ugyan nem fontos közéleti eseményekről szólnak, de jól jellemzik az akkori hangulatot, tükrözik az életkörülményeket, valamint az akkori sajtóviszonyokat. Szemlénkben részleteket közlünk – a szigorúan meghatározott vezetői kör számára készített - bizalmas jelentésekből, amelyekben az MTI a magyarországi történések nyugati visszhangját dolgozta föl.
Az 1956-os Intézet emlékoldala
Az 1956-os forradalom története: Válság és útkeresés, Forradalom és szabadságharc, A szabadság napjai. Megszállás és ellenállás, Megtorlás és restauráció.
A forradalom sajtója
1956. október 23-a reggelén egy élhetőbb és igazságosabb rendszerért kiáltottak a fiatalok, az Írószövetség tagjai és a sajtó képviselői. A párt prominens személyiségei aznap a szavak szintjén nem mondtak ellent a tüntetőknek. Közléseik valódi tartalmának megértéséhez azonban ismerni kellett a sorok között olvasás "mesterségét".
Október 23. eseményei
A Szovjet Kommunista Párt XX. kongresszusa után a változás elkerülhetetlenné vált Magyarországon is. A helyzet azonban nem volt ennyire egyértelmű: egy évvel korábban ugyanis a reformirányzat megbukott.
Kádár János élete
Magyarország történelmének több fontos, jelentőségteljes és "nagy" korszaka volt. Ilyen volt többek közt a három részre szakadás kora, a dualizmus, a két világháború közti évtizedek és a gulyáskommunizmus kora. Ezen időszakokat az utókor egyaránt egy-egy nagy formátumú és meghatározó államférfi nevével azonosította, így lett a két világháború közti negyed évszázad neve Horthy-kor és az 1956 -os forradalomtól a rendszerváltozásig terjedő időszak három évtizedének megnevezése pedig Kádár-kor. Generációk nőttek fel ezen évtizedekben, és életük, mindennapjaik "szellemiségét" bizony áthatották - ha akarták, ha nem - az adott politikai rendszer jellemzői, az adott államférfi által teremtett és vezetett rend "játékszabályai".
Győzhetett volna az 56-os forradalom?
A drámai történések résztvevői, de az utókor tudósai, laikusai is számos, sokszor megalapozatlan teóriát vázoltak fel, mi volt az a hajszálnyi esély, ami végül is nem jött be, mi történhetett volna másképp, ha... Tényleg győzhettek volna? A válasz első körben: nem. Finomabban: nem ilyen követelésekkel és módszerekkel.
A forradalom dokumentumai
1956 dokumentumai évtizedeken keresztül rejtőztek archívumok mélyén vagy családi otthonok gondosan titkolt rejtekhelyein. Azok a fényképek, röplapok és iratok pedig, amelyek nyilvánosságot kaptak, a mindenkori hivatalos propaganda értelmezésében láttak napvilágot. Az utóbbi több mint másfél évtizedben, ha nem is az összes, de számos akta megnyílt, lassan felbátorodtak a személyes emlékek őrzői, forráskiadványok, monográfiák sora látott napvilágot: mind több részletét ismerhetjük meg a szabadságvágy elemi erejű fellángolásának.
Meghatározás
1956-ban ezen a napon kezdődött Magyarország népének a sztálinista diktatúra elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen november 11-én. 1989-ben ezen a napon kiáltották ki Magyarországon a köztársaságot.
Ön azt választotta, hogy az alábbi linkhez hibajelzést küld a lap.hu oldal szerkesztőjének. Kérjük, írja meg a szerkesztőnek a megjegyzés mezőbe, hogy miért találja a lenti linket hibásnak, illetve adja meg e-mail címét, hogy az észrevételére reagálhassunk!