Irodalmi művek:
Linkek a témában:
90 év tőmondatokban
Kilencven éve félrevert harangok fogadták a trianoni békediktátum aláírását. Az azóta eltelt évtizedek alatt sokféleképpen próbáltak viszonyulni az országot megcsonkító diktatórikus és egyhangú szerződéshez.
A Trianoni békeszerződésről
Magyarország 1920. június 4-én, 90 évvel ezelőtt írta alá Trianon kastélyában az I. világháborút lezáró békét. A Trianoni békeszerződés gazdasági-társadalmi hatásait tekintve a magyar történelem legsúlyosabb tehertétele volt, mely egyaránt súlytott és súlyt napjainkban is minden magyar állampolgárt nemzeti, vallási és politikai hovatartozás nélkül.
A békeszerződés előzményei, következményei és szindrómái
A Magyarország felosztását célzó nemzetiségi törekvések nagyhatalmi támogatás nélkül semmit sem értek volna, igaz, az erre vonatkozó politikai állásfoglalás csak 1918 tavaszára alakult ki. A trianoni békeszerződésben azonban a korábban hangoztatott, igazságos elveket durván felrúgták. Ablonczy Balázs történészt, az ELTE Művelődéstörténeti Tanszékének adjunktusát az 1920-as trauma előzményeiről, következményeiről és szindrómáiról kérdeztük.
Trianon: véletlenszerűen és hirtelen hozott döntés
Margaret MacMillan torontói történész bestsellert írt az első világháborút lezáró Párizs környéki békékről, amelyben indokolatlanul igazságtalannak nevezi a trianoni békét. A trianoni szerződést brit kormányfőként szignáló David Lloyd George dédunokájaként is ismert történész május végén a Közép-európai Egyetem meghívására érkezett Magyarországra és azzal kezdte a békerendszer újragondolásáról tartott előadását, ne várják tőle, hogy kiemelt szerepet szánjon a trianoni békediktátumnak. Biztosak lehetünk, hogy ugyanezt mondaná akkor is, ha előre tudná, hogy az előadás után egy székelyföldi magyar lány kér majd szót.
Pártok véleménye az emléknapról
Az 1920-as trianoni békeszerződés aláírása napjának a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánítását tartalmazó törvényjavaslatról tárgyalt ma a magyar Országgyűlés. A parlamentben a pártok az emléknaphoz tartozó törvényjavaslatról fejtették ki véleményüket.
Wass Albert: Üzenet haza
Üzenem az otthoni hegyeknek:
a csillagok járása változó.
És törvényei vannak a szeleknek,
esőnek, hónak, fellegeknek
és nincsen ború, örökkévaló.
Dsida Jenő: Psalmus Hungaricus
Vagy félezernyi dalt megírtam
s e szót: magyar,
még le nem írtam.
Ady Endre: Béke
Hágában konferenciáznak,Párisban helyreállt a csend.Nálunk csak úgy dühöng a béke,Csendes, nyugodt a parlament.A vén világrész vesztét érzi,Minden lecsendesült, nyugodt,Ilyen botrányos békességrőlA történet még nem tudott.
Ady Endre: Üdvözlet a győzőnek
Ne tapossatok rajta nagyon,
Ne tiporjatok rajta nagyon
Vér-vesztes, szegény szép szívünkön,
Ki, íme, száguldani akar.
Babits Mihály: Csonka Magyarország
Bár lenne a hangom tiszta és éles, mit intő csengőké! A tiétek zavaros, mint mocsarak habja! ti leborultatok az Ércbálvány előtt! döntsön az erőszak!
Ady Endre: S ha Erdélyt elveszik?
Igazodhat-e, javulhat-e a mai társadalmak élete, ha Brennus-kardok kormányozzák a világserpenyőt, s ha égszakadás, földindulás kedvétől függ minden civilizációnk? Bizonyos, hogy van vadság, fegyver és háború, s bizonyos, hogy kínos, szomorú, de kényszerű beletöröttséggel készen kell állnunk minden elé.
Meghatározás
A Trianoni békeszerződés az I. világháború győztes hatalmai és Magyarország mint vesztes állam között létrejött megállapodás, amit 1920. június 4-én írtak alá a Párizs melletti Versailles kastélykertjének Nagy Trianon nevű palotájában. Június 4. a békeszerződés aláírása évfordulójának nemzeti emléknapja, amit 2010-ben iktatott törvénybe az Országgyűlés.